[ Obsah | Zobrazit menu ]

Zákaz kouření v hospodách!

Napsáno dne 27. února 2008 - Zobrazeno 5 202x

Poránu si pročítám denní novinky a najednou vidím příspěvek od zarytého kuřáka. Nic proti němu nemám, jeho blog čtu rád, ale tato jeho stránka života mně unikla. Všichni co mě znají, tak ví, jak se stavím ke kouření cigaret a proto vás jistě nepřekvapí, že jsem byl značně rozhořčen.

Ze začátku jsem toto téma téměř neřešil, ale když jsem si přečetl diskuzi, začínám pro tento zákon bojovat. Několik lidí tam napsalo vskutku kvalitní příspěvky s kvalitními argumenty pro i proti  zakázání kouření v stravovacích zařízeních.

Proč vznést v platnost tento zákon?

 • Kuřák může jít do jakékoliv hospody, nekuřák si vybírat nemůže.
 • Kouření si člověk vybral sám a dobrovolně, nekuřáctví jsme si nevybrali, nemůžeme být za něj utlačováni!
 • Když chcete jít někde na restaurace, vaše oblečení smrdí ještě týden po tom! Proč? Protože nám tam kouří pod nos!

Pěkně to vystihnul Medhi. Přikládním se k jeho přiblížení pro kuřáky.

Jestli se mnou souhlasíte či ne, napište do komentářů, pojďme diskutovat. Dokáže mě někdo ukázat něco pozitivního na kouření? Na neschválení zákonu?

Zařazeno v: Ze života.

 • Zdravím, můj článek byl napsán dost liberálně (což byl záměr), ale i tak si za tím názorem stojím. Navrhované řešení je moc radikální. V diskusi padlo dost zajímavých argumentů, které stojí za zamyšlení. Například rodiny s dětmi. To je dost pádný argument. Ovšem když vezmu v potaz, že tento zákon se vztahuje na všechny zařízení, tak poté se již naskýtá argument druhý – co kluby, diskotéky apod. To je také vhodné prostředí pro rodiny s dětmi? Není. Naprostá většina lidí tam kouří. Omezení pro zanedbatelné procento nekuřáků nedává smysl.

  Osobně když jdu do restaurace na oběd, na večeři to je jedno – nekouřím. Pokud jdu s přáteli kdykoli posedět, ať už na kafe nebo do klubu se pobavit tak si rád zakouřím. Ten zákon by byl nesmysl. Navíc jsou i jiné možnosti. Proč spíše nějak nepodpořit vznik nekuřáckých hospod. Neviditelná ruka trhu se o to nepostarala, musí tedy zakročit stát s nějakým krokem pro regulaci. Ovšem navrhované řešení není regulace. Proč třeba nedát nekuřáckým hospodám nějaké daňové úlevy, nebo těm kuřáckým speciální poplatky, ať už pro návštěvníky nebo majitele hospod. Proč ne? A pokud bych to měl brát z podnikatelského pohledu, tak jako z naprosté většiny můj spot, tak si stojím za tím, že o tom by se měl rozhodnout sám majitel podniku 🙂 Toť asi vše. Jinak zarytý kuřák je v mém případě snad i přehnané označení 😀

 • Já jsem toho názoru, že ten zákon má rozhodně něco do sebe. A myslím, že kuřáci sami by měli mít snahu se to odnaučit. Je to přece pro jejich zdraví, ne?
  Já sama nesnáším jakékoliv podniky, ve kterých se kouří. Nemám pak chuť ani na jídlo (pokud jsem v restauraci) ani na nějakou tu dobrotu (kavárna) a ani tančit (diskotéka). Kdyby vstoupil v platnost pouze zákon, že se může majitel podniku rozhodnout sám, je jasné, jak by to dopadlo. Bylo by to pořád stejné, kouřilo by se všude. Už teď se přece majitel rozhoduje sám. A i přes to, že platí, že musí být místnost, kde se kouří, dobře odvětrána a oddělena od nekuřáckých prostor, ve většině restaurací to tak nefunguje. Kdyby to fungovalo, nebylo by totiž celkem o čem diskutovat. Kuřáci by seděli mezi sebou a nekuřáci taky mezi sebou, nic by necítili a všichni by byli spokojení. Jenomže to by se musely spřísnit kontroly atd.
  Takže já jsem rozhodně pro schválení nekouření v podnicích. Přece nebudu trpět tím, že si někdo kazí zdraví.

 • Ještě bych k napsanému dodal, že mě neskutečně iritují nálepky na dveřích a po restauracích: „Vyhrazeno pro kuřáky“. V mém okolí do cca 10 km je tak všude. Tak jak je to tedy s tím utlačováním?